חוק הפונדקאות בישראל

פונדקאות נועדה לאפשר לנשים (יחידניות או בזוגיות הטרוסקסואלית – גבר ואישה), אשר מסיבות רפואיות אינן יכולות להרות וללדת, לחבוק תינוק שהוא שלהם ביולוגית, בשר מבשרם. זהו הליך מורכב, אשר בניהול נכון ומדוקדק, מסתיים בהורים מאושרים, פונדקאית מאושרת, ותינוק שמח ובטוח בזרועות אימו או הוריו. הפונדקאות בישראל מעוגנת בחוק הפונדקאות.

חוק הפונדקאות החדש קובע כי זוגות הטרוסקסואלים (גבר ואישה) רשאים לעבור הליך פונדקאות בישראל, ובלבד שלאחד מהם טרם מלאו 54 שנים ושזרעו של האב המיועד תקין. נשים יחידניות רשאיות לעבור הליך פונדקאות בישראל ובלבד שיש להן ביציות תקינות אשר נשאבו מהן בטרם מלאו להן 43. חוק פונדקאות אינו מאפשר לגברים, יחידניים או בזוגיות חד-מינית, לעבור הליכי פונדקאות בישראל.

הליך פונדקאות בחו”ל מורכב, סבוך וצופן בחובו סיכונים גדולים יותר ולכן הוא מומלץ רק למי שאין באפשרותו לעבור הליך פונדקאות בארץ.

ההליך בארץ מפוקח ומבוקר על ידי משרד הבריאות באופן יסודי, קפדני ומחמיר, ועדיין חשוב מאוד לבחור בגורם מלווה אשר הינו מקצועי, מיומן, ובעל ניסיון עשיר, הן משפטית והן בהיבטים השונים והמורכבים של ההליך.

מרכז “חיים חדשים” תומך ומלווה הליכי פונדקאות בישראל – החל מאיתור והתאמה בין אם פונדקאית לבין אם מיועדת יחידנית או זוג הורים המיועדים, ועד לסיומו המוצלח של ההיריון בלידת תינוק או תינוקת המכורבלים בזרועות ההורים (וגם אחר כך, במידת הצורך). המרכז מציע ליווי בהליכי פונדקאות בישראל בצורה שתאפשר להורים לחוות את ההיריון במלואו, לעקוב אחר התפתחות התינוק ולשמור על קשר רצוף ונוח עם הפונדקאית שלהם.

חוק הפונדקאות בישראל ותנאי הסף לקיום הליך פונדקאות

הצדדים להליך הפונדקאות (ההורים המיועדים או והאם המיועדת היחידנית וכן האם הפונדקאית) נדרשים לעמוד בתנאי הסף של חוק הפונדקאות בישראל ובין היתר – על ההורים המיועדים להיות בגיל הפריון, בריאים פיזית וכשירים נפשית,  והאם המיועדת והאם הפונדקאית צריכות להיות בנות אותה דת.

הוועדה האמונה על אישור הליכי פונדקאות בישראל נקראת הוועדה לאישור הסכמים לנשיאת עוברים או ועדת האישורים. הורים מיועדים ואם מיועדת יחידנית נדרשים לפנות אל וועדת האישורים ולקבל אישור ראשוני להליך הפונדקאות. לאחר קבלת האישור הראשוני מהוועדה, יש לאתר פונדקאית מתאימה אשר בראש ובראשונה עומדת בקריטריונים הקבועים בחוק פונדקאות ובנהלי הועדה.

מרכז “חיים חדשים” מלווה הליכי פונדקאות בישראל מזה שנים רבות ובהצלחה גדולה. תמר וסיגל בוחרות לעבוד רק עם הפונדקאיות המתאימות והאיכותיות ביותר, ושמות דגש רב על התאמה בין הצדדים, מתוך הבנה כי מדובר בהליך ארוך, מורכב, רגיש ואנושי – ולהתאמה הנכונה יש חשיבות גדולה להצלחת ההליך.

למה פונדקאות בישראל היא הפתרון הבטוח ביותר?

גברים חד-מיניים וכן גברים יחידניים כמו גם חלק מהזוגות ההטרוסקסואליים אינם מורשים לעבור הליך פונדקאות בארץ היות והם אינם עומדים בקריטריונים הקבועים בחוק הפונדקאות  בישראל ובנהלי ועדת האישורים. לאנשים  אלה אין ברירה אלא לבחור באלטרנטיבה הפחות נוחה של פונדקאות בחו”ל.

אולם לאלה הרשאים לעשות הליך פונדקאות בישראל צפויים יתרונות רבים:

  • ועדת האישורים בוחנת באופן קפדני ביותר את המועמדות להליך פונדקאות ומאשר רק פונדקאיות אשר יתנו להורים המיועדים סיכוי מרבי להית תקין ולידת ילד בריא בתום הריון מלא. בשום מדינה בעולם לא נעשה מיון כה קפדני של מועמדות להיות פונדקאיות.
  • שירותי הרפואה הניתנים לצדדים בהליך פונדקאות – הן בשלב הפריון והן בשלב מעקב ההיריון וכלה בלידה, כולל רופאים, תרופות, בתי חולים, חדרי לידה, פגיה ועוד, הם ברמה מקצועית מהגבוהים בעולם המערבי. כל אלה חיוניים להגדלת הסיכוי לסיים את הליך הפונדקאות בלידת ילד בריא.
  • קל יותר להיות מעורב בהריון של ילדכם כאשר הפונדקאית דוברת את שפתכם, מתגוררת בקרבת מקום ואתם מלווים אותה ונוכחים בכל בדיקה בשלבים השונים של ההליך.
  • הליווי הניתן בארץ על ידי צוותים מנוסים של אנשי מקצוע, מונע אי-הבנות, מורכבות לא צפויה ותקלות.
  • מיד לאחר הלידה ההורים המאושרים וילדם חוזרים לביתם  ללא עיכוב. בהליכי פונדקאות בחו”ל נדרשת הוכחה להורות ביולוגית של ההורים, והדבר מהווה גורם מעכב, מעיב ומכביד על תחילת החיים המשותפים.
  • בהיבט הדתי, ילד אשר נולד לאם נושאת יהודייה הינו יהודי. לעומת זאת, ילד אשר נולד בהליך פונדקאות בחו”ל לאם נושאת לא יהודייה, יידרש לעבור הליך גיור.
  • מבחינה בירוקרטית, הליך הרישום של הילד הוא מידי ופשוט, ונעשה באמצעות צו הורות ולא נדרש הליך אימוץ.

התקשרו אלינו, וביחד נצא לדרך!

מרכז “חיים חדשים” מתמחה בליווי הורים מיועדים ונשים יחידניות וכן פונדקאיות בדרך להגשמת החלום – ילד ביולוגי, בריא ושמח. נשמח ללוות גם אתכם בהליך מוצלח של פונדקאות בישראל. התקשרו אלינו לפרטים נוספים!

צרו קשר

סיגל גיסין: 054-4848477

תמר רובינשטיין: 052-8885870