פונדקאות לזוגות חד מיניים

בעוד שהליך פונדקאות הפך לפתרון מוכר ונורמטיבי ברחבי העולם ואפילו בישראל נחקק חוק כבר בשנת 1995 במעגן את הנושא, הליך פונדקאות לחד מיניים, הופך קשה יותר ויותר להשגה. בעוד שבמדינת ישראל, נחסם ההליך באופן מוחלט בפני זוגות חד מיניים, במדינות שונות ברחבי העולם, מותר ההליך גם לזוגות חד מיניים ואף להורים יחידניים, כמו בארה”ב ובקנדה. אך עם הפתיחות העולמית לנושא, בשנים האחרונות חלה ירידה משמעותית בכמות המדינות המאפשרות לזוגות גאים להפוך להורים בהליך פונדקאות. מדינות שהובילו את ההליך לזוגות גאים, כמו הודו, מקסיקו, נפאל ותאילנד, סגרו שעריהן, חלק רק בפני זוגות גאים וחלק סגרו שעריהן בפני כל מי שאינו תושב המדינה. אז אילו אפשרויות עומדות בפני זוגות גאים שרוצים להפוך להורים? בואו נראה.

מדינות של שוויון

אז קודם כל, נשארה בפני הזוגות החד מיניים האפשרות לפנות לשתי המדינות שחרטו על דגלן את נושא השוויון – ארה”ב וקנדה, שמאפשרות לזוגות חד מיניים ולמועמדים יחידניים להתקבל להליך הפונדקאות, מתוך ההכרה וההבנה שלכל אדם, ללא קשר לנטייתו המינית, יש הזכות להפוך להורה. במדינות אלה, יכולים המועמדים לברר כבר באינטרנט לגבי מידע בכל הקשור להליך הפונדקאות – הם יכולים לברור מתוך המועמדות לתרומת ביצית, במידה ויש להם צורך בכך, לקבל פרטים אודות התורמת כמו מוצא, גיל, היסטוריה רפואית ואפילו לראות תמונות שלהן. לאחר מכן, הם יכולים לבחור מועמדת לשמש כאם פונדקאית ואף לשוחח עמה בשיחת וידאו ולאחר מכן להחליט, האם לבחור בה לתפקיד.

פונדקאות – מחיר

להליך הפונדקאות מחיר משתנה, כיוון שלכל מדינה החוקים שלה לגבי התהליך וכן יש לקחת הוצאות נלוות שלא תמיד מתוכננות או צפויות ולכן המחיר אינו סופי עד שמסתיים בעצם ההליך. בקנדה, ההליך יכול להתחיל בסביבות ה-70 אלף דולר ואילו בארה”ב, עלות הפונדקאות צפוי להתחיל בסביבות ה-130 אלף דולר. אין חובה שהמחיר יעלה בצורה משמעותית בכל הליך ועבור כל זוג או מועמד להיות הורה, אך זה דבר שעליכם לקחת בחשבון. בנוסף לכל אלה, חשוב מאוד לקחת בחשבון את כלל ההוצאות שצפויות, כמו: הוצאות טיסה ולינה עבורכם וכל היוצא בזאת.

היבטים משפטיים להליך פונדקאות לזוגות חד מיניים

אין במדינות שצוינו חוקים ספציפיים עבור זוגות חד מיניים, אבל כן יש חוקים כללים להליך בכל מדינה ועליכם לדעת היכן אתם עומדים ומהו המעמד המשפטי שלכם באותה מדינה שבה אתם צפויים לעבור את ההליך. לכן, חשוב לקחת לצדכם אדם שמכיר את החוק המקומי ושייצג אתכם לאורך ההליך כולו.