פונדקאות בישראל ובארה”ב

בשנים האחרונות קיימת עלייה במספר האנשים הפונים אל תהליך הפונדקאות. הסיבות לכך הן שונות ומגוונות: ישנם זוגות שאינם מצליחים להיכנס להריון, ישנם זוגות שחוו טיפולי פוריות כושלים וישנם אנשים שאין להם בני זוג. בשונה מאימוץ, הפונדקאות מאפשרת לאחד מבני הזוג (או לשניהם) להיות ההורה הביולוגי ולכן גידול הילד הוא מיומו הראשון. במאמר זה נפרט את הליך הפונדקאות, סוגי פונדקאות, נסביר על תהליך הפונדקאות בישראל וננמק מדוע יש אנשים בוחרים לבצע את ההליך בארה”ב.

פונדקאות

הליך הפונדקאות הוא הליך שבו מתבצעת נשיאת העובר אצל אישה זרה עד ללידתו ולאחר מכן הוא מועבר להורים המיועדים. במדינת ישראל, הליך הפונדקאות אמנם אושר, אבל יש עליו הגבלות רבות, מה שאומר שכדי להתקבל ולהיות זכאי לשימוש בהליך זה, צריך לעמוד בתנאים רבים שאוכלוסיות שלמות בחברה הישראלית לא עומדות בהם. לכן, אזרחים ישראלים רבים בוחרים לעבור את ההליך בארה”ב.

סוגי פונדקאות

ישנם שלושה סוגים של פונדקאות. הראשונה היא “פונדקאות אלטרואיסטית” – פונדקאות זאת מתייחסת לפונדקאות בהתנדבות והיא נחשבת ברוב מדינות העולם לאסורה. הפונדקאות השנייה היא “פונדקאות מלאה” – סוג זה של פונדקאות מתייחס רק לנשיאת העובר על ידי האם הפונדקאית. העובר נוצר על ידי הפרייה חוץ גופית ואז מועבר לרחמה של האם הפונדקאית שנבחרה ובסופו של דבר, לאחר הלידה, התינוק נמסר להורים הביולוגים שלו. הפונדקאות השלישית היא “פונדקאות חלקית” – בפונדקאות מסוג זה, האם הפונדקאית היא גם האם הביולוגית כאשר היא עוברת תהליך הזרעה. במדינת ישראל רק הסוג השני הוא חוקי.

תהליך הפונדקאות בישראל

במדינת ישראל, כל מי שרוצה לעבור הליך פונדקאות חייב לעמוד בתנאים המחמירים ולעיתים אף מפלים. קודם כל, מבקשי התהליך חייבים להיות זוג נשוי של גבר ואישה. מה שאומר שאם מדובר בזוג לא נשוי, מכל סיבה שלא תהיה, באדם אחד שמבקש להיות הורה או בזוג חד מיני – האפשרות להביא ילד בהליך פונדקאות בישראל חסומה עבורו. מה שכן יש ביכולתם של כל אלו לעשות, הוא לעבור הליך פונדקאות במדינה זרה, כאשר רבים בוחרים לעבור פונדקאות בארה”ב, שכן זו מנגישה את הליך הפונדקאות גם עבור זוגות חד מיניים. מה שכן חשוב לזכור, הוא שלעבור הליך פונדקאות הוא לא עניין של מה בכך, בעיקר כשמדובר במדינה זרה שבה אינכם מכירים את כל רזי החוק ולכן, חשוב לקחת ייעוץ משפטי להסכמי פונדקאות בחו”ל.

אם ברצונכם לקבל מידע אודות הליך פונדקאות בארה”ב, הנכם מוזמנים לפנות לחיים חדשים, שיעזרו לכם לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר עבורכם.