מוטיבציה לשמש כאם פונדקאית

היתר הפונדקאות בישראל הביא עמו גם המון נשים שהיו מוכנות לשמש כאם פונדקאית. אמנם החששות גדולים וגם לא כל אחת תהיה מסוגלת למסור את התינוק שנשאה ברחמה לזוג המיועד (ולכן זה לא מתאים לכל אחת), אך עם זאת, טמונים בחוויה הזאת עוד המון יתרונות עצומים לנשאית. במאמר הבא אפרט לכם מעט על הפונדקאות בישראל ועל היתרונות החבויים בה.

תנאי פונדקאות במדינת ישראל

כבר בשנות ה-90 אושר בישראל חוק הסכמים לנשיאת עוברים, המגדיר את התנאים להליך פונדקאות בישראל. על פי חוק זה, רק זוגות הטרוסקסואלים, נשואים או בעלי הסכם של חיים משותפים יוכלו לעבור את הליך פונדקאות בישראל. מתוקף החלטה זאת, זוגות חד מיניים ו/או רווקים אינם יכולים להיעזר בתהליך בישראל, אלא רק בחו”ל. תהליך זה לוקח בין 20 ל-24 חודשים והוא כולל איתור פונדקאית, אישור וועדה ותהליך ההיריון. בנוסף, את התהליך יכול להרשות לעצמו רק מי שיכול לשלם סכומי עתק: בין 220,000-25,000 שקלים.

היתרונות בלהיות אם פונדקאית

  1. עזרה לזוגות שאינם יכולים להביא ילדים לעולם – נשים שמחליטות לשמש כאם פונדקאית, נותנות מענה חשוב ומספק לאנשים שאינם יכולים להביא בדרכים שונות ילדים. בדרך כלל, רוב הזוגות שמתחילים את תהליך הפונדקאות עברו בעבר טיפולי פוריות, אכזבה וכאב. מכאן, שפונדקאות זאת שליחות ועזרה אדירה לזוגות שלא הצליחו להיכנס להריון ולכן, אותן נשים מספקות להם תקווה ואת המתנה להיות מסוגלים להפוך למשפחה.
  2. פן כלכלי – במסגרת ההסכם שנחתם בין זוג ההורים לאם הפונדקאית, היא מקבלת סכום גדול של כסף, אתו היא יכולה לשדרג את רמת ואיכות חייה. כך למשל, אם פונדקאית בישראל תקבל 150 אלף שקלים ואף יותר במקרים מיוחדים (כמו לידת תאומים, ניתוח קיסרי ועוד מקרים שמזכים אותה בתוספת תשלום).
  3. בחינת חוסן נפשי – הבדיקות אותן עוברות הנשים הפונדקאיות כוללים בחינה נפשית, פיזית ובריאותית. על מנת שאישה פונדקאית תוכל למסור את התינוק להוריו, אחרי שסחבה אותו בבטנה, היא צריכה להיות בעלת חוסן נפשי מאוד גבוה. הרגע בו הפונדקאית מוסרת את התינוק לזוג ההורים הוא מאוד קשה ולכן החוסן הנפשי שכרוך בחוויה כזאת מעניקה לה לא רק סיפוק, אלא ראייה אובייקטיבית על עוצמותייך.
  4. קשרים חזקים – לא פעם, הקשרים שנוצרים בין האם הפונדקאית לזוגות הוא חזק מאוד. ישנם זוגות שאף יוצרים קשר קבוע עם האם שנשאה את תינוקם. חוויה זאת לא רק מחברת את האם לעצמה, אלא גם למשפחתה שלה.

פונדקאות בישראל זה לא תהליך מהיר וזול, אך בהחלט מלמד המון את האם הפונדקאית: על עצמה ועל הזוג המיועד ובסופו של הליך, היא לעולם תהיה זו שאפשרה לזוג חשוך ילדים לחבק את תינוקם בזרועותיהם.