מדריך לפונדקאות גאה בארה”ב

הליך הפונדקאות בישראל הוא חוקי אך רק לזוגות הטרוסקסואליים, זוגות נשואים ובעלי הסכם חיים משותפים. במקרה של זוגות חד מיניים ו/או רווקים, התהליך אינו מתאפשר במדינת ישראל ולכן אנשים רבים פונים למדינות זרות אחרות, כמו הודו וארה”ב. הליך הפונדקאות הוא הליך מורכב ורגיש ובטח כשהוא מתבצע במדינה זרה ולכן, במאמר זה נפרט לכם על הצורך בייעוץ משפטי להסכמי פונדקאות בחו”ל.

בגדול את רוב התחלת ההליך בארה”ב אפשר לבצע בישראל, אך עם זאת, חשוב לציין כי נדרשים שלושה ביקורים בארה”ב: המפגש הראשון כולל הכרות מעמיקה עם האם הפונדקאית וביצוע בדיקות גופניות, נפשיות ופסיכולוגיות. הביקור השני נעשה במהלך ההיריון וזאת במטרה להשתתף בבדיקות הראשונות של האולטרסאונד ובבדיקות נוספות הנדרשות בהתאם לצורך. הביקור השלישי, נעשה בצמוד ללידה וזאת על מנת להיות ערוכים לקראת הלידה, לאחריה והחזרה לארץ.

כשמתחילים את תהליך פונדקאות בחו”ל חשוב לקחת בחשבון את כל השירותים אליהם תזדקקו וכן את ההיבטים המשפטיים של ההליך:

  1. עו”ד ישראלית – לפני התחלת תהליך הפונדקאות חשוב לקחת את שירותיו של עו”ד ישראלי וזאת על מנת שתוכלו לתקשר עם סוכנות אמריקאית לפונדקאות, לוודא כי המסמכים שמקבלים מהמוסדות בארה”ב מותאמים למוסדות המשפט בארץ ולעזור בקבלת אזרחות ישראלית לתינוקות. ישנה חשיבות בבחירת עורך הדין שילווה אתכם בתהליך – וחשוב לזכור שעו”ד שמתמחה בתהליכי פונדקאות בארה”ב יוכל לתת לכם טיפים שקשורים ישירות לחוקי הליך זה בארה”ב, כך שתיהנו מכל הזכויות שמגיעות לכם במסגרת ההליך.
  2. חתימה עם סוכנות פונדקאות – התפקיד המרכזי של סוכנות פונדקאות היא לאתר אם פונדקאית. ישנן סוכנויות העובדות עם זוגות ישראליים ואפילו כאלה ששולחות נציגים לארץ, דבר שיכול להיות נוח מאוד לאנשים המתקשים עם תהליכי הבירוקרטיה באנגלית. בנוסף, חשוב להתייעץ עם זוגות שעברו קודם את התהליך על מנת להפיק לקחים לתחילת התהליך שלכם.
  3. הסכם וחתימה עם האם הפונדקאית – ההסכם עם האם הפונדקאית הוא הארוך והמורכב ביותר בתהליך הפונדקאות. במידה ושכרתם שירות של עו”ד ישראלי חשוב שתעבירו לו לבדיקה את ההסכם, על מנת שלא תתעכבו בחזרה לארץ או בתהליכי הוצאת אזרחות ישראלית לילד. בנוסף, חשוב לדעת כי פונדקאית מנוסה עולה יותר כסף, אך היא כבר עברה את התהליך ולכן מעניקה ביטחון מסוים. פונדקאית בארה”ב בשונה מפונדקאית בארץ, מצפה למערכת יחסים עם הזוג לפני, במהלך ואחרי ההיריון. ההמתנה לאם פונדקאית יכולה לקחת המון זמן והסיבות לכך מגוונות.

החשיבות לייעוץ משפטי להסכמי פונדקאות בחו”ל היא רבה. שלושת השירותים שפירטנו משמעותיים מאוד על מנת להבטיח שתהליך הפונדקאות יהיה שלם ויבוצע על הצד הטוב ביותר. לפרטים נוספים אתם מוזמנים לפנות לחיים חדשים ונשמח לייעץ.