כיצד מתנהל הליך פונדקאות לזוגות דתיים?

חוק הפונדקאות בישראל נחקק בשנת 1996, כאשר מעל ל- 1000 זוגות פנו לביצוע התהליך בישראל מאז. ישנם עוד רבים שבחרו לפנות לביצוע תהליך הפונדקאות גם בחו”ל, ביניהם גם זוגות דתיים. בשנת 2006, התיר הרב שלמה עמאר, שכיהן בזמנו בתור הרב הראשי לישראל, לנשים נשואות לשמש בתור אימהות פונדקאיות. פסק ההלכה הזה הביא עמו שינוי לחוק הפונדקאות, כאשר כיום נשים נשואות אכן משמשות כפונדקאיות על פי החוק. ישנם אתגרים נוספים העומדים בפני זוגות דתיים שרוצים לפנות להליך הפונדקאות על מנת להיות הורים, בהם נדון בכתבה זו.

פונדקאות בהלכה

עבור זוגות דתיים, קודם כל ישנה חשיבות עצומה לתהליך עצמו, שמסייע להם במימוש המצווה החשובה. זוגות אלו תמיד נכנסים לתהליך ביחד עם פונדקאיות שומרות מסורת, מכיוון שזה חשוב להם ובמקרים רבים לא ניתן לעשות זאת אחרת. זוגות דתיים יכולים לבקש שהאם הפונדקאית תאכל אך ורק מזון כשר, כאשר לרוב אין בעיה עם הדרישה מכיוון שרוב האימהות הפונדקאיות בישראל שומרות מסורת בין כה וכה. לזוגות דתיים שמעוניינים להיכנס לתהליך הפונדקאות עשויות להיות דרישות נוספות, שמועברות לאם הפונדקאית הפוטנציאלית במטרה להתחשב בשני הצדדים המעורבים.

פונדקאות בישראל לעומת חו”ל

כאשר זוגות פונים לביצוע תהליך הפונדקאות בחו”ל, ישנה פחות בירוקרטיה בדרך וניתן להתחיל הרבה יותר מהר לעומת מה שקורה בארץ. בישראל הזוג המיועד והאם הפונדקאית חייבים לעבור וועדה שממונית מטעם משרד הבריאות, הכוללת רופאים ובעלי מקצוע נוספים שקובעים האם הזוג והאם הפונדקאית יוכלו להתחיל את התהליך. אישור הוועדה תלוי באישורים רפואיים מקיפים וגם בדיקות של מצב פסיכולוגי של שני הצדדים שעתידים להיות מעורבים בתהליך.
זוג הורים מיועד בישראל שמעוניין להיכנס לתהליך הפונדקאות, צריך לקחת בחשבון שמדובר בהוצאה גדולה מאוד, מכיוון שעל פי חוק הזוג חייב לסייע במימון האם הפונדקאית, לשלם עבורה את הביטוח וכל ההוצאות שקשורות בהיריון והלידה. הסכום שזוג משלם בישראל עבור פונדקאות יכול להגיע לאזור ה- 250 אלף שקלים. לעומת זאת, אם נשווה את המחיר לעלות התהליך בגאורגיה, שהפכה עם השנים ליעד פופולרי עבור ישראלים שמחפשים אם פונדקאית, המחיר יהיה בסביבות ה-150 אלף שקלים.
צריך לזכור שאומנם העלות של תהליך הפונדקאות בחו”ל זולה יותר, אבל העניין כרוך בטיסות הולכות וחוזרות, כאשר הזוג המיועד יהיה תלוי לחלוטין במערכת הבריאות הזרה של אותה המדינה. הטיסות יכולות להיות יקרות ומתישות, כך שלא בטוח שמדובר באופציה היותר משתלמת. כאשר מבצעים את תהליך הפונדקאות בישראל, על פי החוק ועל פי כללי הפונדקאות בהלכה, התהליך כולו נעשה במסגרת מערכת הבריאות הישראלית, שנחשבת לאיכותית יותר.
בגיאורגיה ישנם אחוזי הצלחה גבוהים בקרב אלו שבוחרים להשתתף בתהליך הפונדקאות, בהם נקלט ההיריון במהלך שלושת הניסיונות הראשונים בדרך כלל. הנתונים הללו לא נראים חשובים, אבל כאשר מדובר בפונדקאות, הם מביאים חסכון משמעותי לזוגות המיועדים. ישנה גם קליניקה בגאורגיה שפועלת מטעם מרכז רפואי במרילנד, ארה”ב. הרופאים שם דוברי אנגלית והמכשור המתקדם במקום מסייע גם הוא בביצוע תהליך הפונדקאות. לאורך כל התהליך, האם הפונדקאית תהיה בהשגחה של הרופא המטפל והקליניקה, כאשר הזוג המיועד מעודכן באופן מתמיד.

פונדקאות בהלכה – פונדקאות בחו”ל עבור זוגות דתיים

זוגות שמבצעים את תהליך הפונדקאות בגאורגיה נדרשים לשהות בחו”ל עם התינוק שנולד במשך מספר שבועות, עד שמתקבלת תוצאה של בדיקת DNA מהארץ. לאחר שהבדיקה מאמתת את הקרבה הגנטית בין היילוד וההורים, מתאפשרת הנפקת דרכון עבורו. כאשר בוחרים לבצע את תהליך הפונדקאות בחו”ל, זוהי הבירוקרטיה הנדרשת מצד מדינת ישראל. זוגות דתיים שצריכים לשהות בחו”ל במשך התקופה הזו, יוכלו למצוא דירה או מלון בקרב הקהילה היהודית, שבה גם יוכלו לבקר בבית הכנסת ובבית חב”ד. לא צריכה להיות בעיה עבורם למצוא סופר מרקט כשר ומקומות כשרים לאכול בהם בחוץ.
זוגות דתיים מוצאים יתרון עצום בביצוע תהליך הפונדקאות בחו”ל, כאשר מדובר בשעתיים וחצי של טיסה בלבד לכל כיוון. במידת הצורך, אחד מבני הזוג יכול לטוס חזרה לישראל על מנת להצטייד בכל מה שהם צריכים, כאשר לאחר מכן הוא שב מיד חזרה לגאורגיה. בקרבת הקליניקה שתטפל באם הפונדקאית ובזוג המיועד, לא צריכה להיות בעיה למצוא חנויות כשרות ומקומות שיוכלו לספק את הצרכים של בני הזוג הדתיים.
כאשר מגיע זמן הלידה, מומלץ לזוג הדתי להגיע לגיאורגיה לפני שמועד הלידה המוערך מגיע. זאת בכדי שלא יקרה מצב שהזוג מפספס את הלידה, על מנת שיוכלו להיות בקרבת מקום ומוכנים לקראת הרגע הגדול. במידה ומדובר בניתוח קיסרי שהאם הפונדקאית תצטרך לעבור, קובעים מועד ללידה, על מנת שלא יקרה מצב שהלידה מתרחשת בשבת או במועד אחר כאשר זה לא הכרחי, על מנת לממש את תהליך הפונדקאות בהלכה כפי שצריך.
פונדקאות זה תהליך מורכב מכל בחינה אפשרית, כאשר גם בני הזוג וגם האם הפונדקאית חווים רכבת הרים רגשית ופיזית. מדובר גם בהוצאה גדולה, לכן מומלץ לערוך את כל הבדיקות שצריך ולבחור אם ישראל או חו”ל הם המקום הראוי ביותר עבורכם לביצוע התהליך המורכב הזה.