ההערכה הפסיכולוגית בהליך הפונדקאות

פונדקאות היא לא עניין של מה בכך. מלבד האושר הנלווה כתוצאה מן ההליך, בדמות ילד בשר מבשרנו, יש לא מעט משימות שעליהן עלינו לשים דגש רב ותשומת לב יתרה. אחת מן המשימות בעלות החשיבות הגבוהה, היא ההערכה הפסיכולוגית לפונדקאית, לבן זוגה ולהורים המיועדים. הערכה רצופה, ראשונית ומתקדמת, לכל ההליך עצמו תחסוך הרבה משברים ובעיות לא צפויות מראש. במאמר זה נדון במקצת בנושא.

פונדקאות בישראל

עבור זוגות רבים בישראל, אשר אינם יכולים להביא ילדים לעולם באופן טבעי, פונדקאות היא הפתרון האידיאלי ביותר. בשנת 1996, נחקק החוק בישראל בנושא פונדקאות, הקובע כי רק זוגות הטרוסקסואליים, זוגות נשואים וזוגות בעלי הסכם חיים משותפים, רשאים לעבור את ההליך. ומאז, אלפי זוגות חיפשו, ביררו ומצאו אימהות פונדקאיות והגשימו את החלום של הבאת ילד לעולם. אך מהי אותה הערכה פסיכולוגית הכלולה בהליך?

הערכה פסיכולוגית לפונדקאית

מלבד ההערכה הפיזית ובדיקת בריאותה הגופנית של הפונדקאית, כולל תקינותן של כל מערכות ההולדה, על הזוג המתחיל בהליך, לאבחן את המועמדת באמצעות פסיכולוג קליני מומחה ומנוסה בלבד, שייתן חוות דעת אובייקטיבית ומקצועית על בריאות נפשה, תכונותיה וציפיותיה מכל ההליך. בין רשימת התכונות הרצויות, המועמדת צריכה להיות אישה בעלת דימוי עצמי חיובי על עצמה ועל גופה, אינטליגנטית ובעלת כוחות נפשיים להתמודדות במצבי לחץ.

הערכה פסיכולוגית לבן זוגה של המועמדת

לא רק שבן זוגה של הפונדקאית לא חף מהשתתפות פעילה בהליך, הוא גם חלק אינטגרלי בלתי נפרד לכל אורכו ולאחריו. כאן ההערכה באה לידי ביטוי בתחושת הביטחון והשקט, שבן הזוג נותן לבת זוגתו, תוך הפעלת מערכת תמיכה איתנה ושוטפת בכל ההליך. בן הזוג מאובחן בין השאר לתכונות כמו ביטחון עצמי, חוזק נפשי וקשר קרוב ואכפתי עם בת הזוג – המועמדת להיות אם פונדקאית.

הערכה פסיכולוגית להורים המיועדים

בתחילת הדרך, עוברים ההורים המיועדים ראיון זוגי, שבמסגרתו נבדקת המערכת הזוגית לחוזקה, בריאותה ונכונותה להתגייס להליך ארוך ולא קל, אך עם הרבה תקווה להמשך. גם כאן, חשוב לזכור שלא כל הליך הוא מוצלח ועשויות להתעורר בעיות לא צפויות תוך כדי ההליך, כגון הפלות, צורך בשמירת הריון או סיבוכי לידה. לכן, חשוב שההורים המיועדים יהיו מודעים להשלכות, לטוב ולרע.

חיים חדשים

כדי להקל את ההתמודדות, הוקמה חברת חיים חדשים, למען אותם זוגות המעוניינים להתחיל בהליך הפונדקאות ולא יודעים למי לפנות. הצוות המקצועי והמנוסה של חיים חדשים, יעניק לכם את הליווי האישי והייעוץ המקצועי הטוב ביותר, לצליחת ההליך בשקט ובבטחה.