הסדרת תהליך הפונדקאות

תהליך הפונדקאות החוקי בישראל, מאפשר לזוגות שלא מתאפשר להם להיכנס להיריון בדרך הטבעית, ללדת באמצעות אם פונדקאית. מדובר בתהליך מורכב שדורש קבלת אישורים מצד מספר גורמים, כאשר במהלכם נדרש הזוג להוכיח את אי יכולתו להיכנס להיריון, לצד בחינה מדוקדקת של היבטים פסיכולוגיים יותר כמו הדרישה לחלוק את התהליך האינטימי הזה עם אישה נוספת שאינה קשורה למערכת היחסים היסודית.

הליך הפונדקאות בישראל

על פי חוק הפונדקאות בישראל רק זוגות נשואים או ידועים בציבור של גבר ואישה, רשאים להיעזר באם פונדקאית בתנאי שיש לכך הצדקה רפואית. על הצדדים המעורבים בתהליך יהיה לעבור אבחון פסיכולוגי. לצד זאת נדרש גם ייעוץ משפטי נפרד לכל אחד מן הצדדים והסבר מפורט מרופא על התהליך, הסיכונים המתלווים אליו וההשלכות הרפואיות הכרוכות בו. זוג ההורים המיועד מחויב לספק לאם הפונדקאית ביטוח מקיף למשך תקופת ההיריון ולתקופה מסוימת אחריה.

בישראל לא קיימות כיום פוליסות ביטוח המעניקות כיסוי לנזקי הריון ולידה, מה שאומר שבמקרים שלאם הפונדקאית נגרם נזק פיזי כלשהו כתוצאה מההליך, היא אינה זכאית לפיצוי כלשהו ואינה מכוסה בכיסוי ביטוחי. נזקים העשויים להתרחש הם הריון חוץ רחמי, הפלה, סיכון לעקרות ועוד. הוועדה הבוחנת שצריכה בסופו של דבר לאשר את הבקשה לכניסה להליך הפונדקאות, בוחנת את מכלול המסמכים ומראיינת את האם הפונדקאית. לאחר קבלת אישור הוועדה לנוסח של ההסכם בין ההורים לאם הפונדקאית, חותמים ומקבלים את אישור הוועדה להתחיל את התהליך.

ההסכם בין ההורים לאם הפונדקאית

ההסכם המתקיים בין ההורים לאם הפונדקאית כולל מחיר והוראות ברורות בכל מה שנוגע לפיצוי המגיע לאם הפונדקאית עבור שלבי התהליך ועבור כל ההליכים המיוחדים שהיא עשויה להיאלץ לעבור עקב ההיריון. ההליכים המיוחדים עשויים להיות ניתוח קיסרי, לידת תאומים, צילומי רחם ועוד בדיקות או ניתוחים נוספים. על הזוג לפצות את האם הפונדקאית גם במקרים של הפסד ימי עבודה, ליווי פסיכו-סוציאלי, ייעוץ משפטי ושירותים נוספים להם היא עשויה להזדקק לאורך התהליך.

במידה ואתם מבצעים את תהליך הפונדקאות בישראל, היילוד שנולד ייחשב כאזרח ישראלי, אך לאחר לידתו ועד לסיום ההליך המשפטי, הוא יהיה ללא הורים משפטיים. היילוד כן ישהה בחזקת הוריו, אבל מי שתוגדר בתור אפוטרופסית שלו היא פקידת הסעד המוסמכת לקבל את ההחלטות הנוגעות אליו. הקשר המשפטי בין היילוד להוריו יוסדר לאחר שיתקבל תסקיר של פקידת הסעד ומיד לאחר שיונפק צו הורות על ידי בית המשפט לענייני משפחה.