הכל על סוכרת הריון: מדוע זה קורה, איך מאבחנים ומה הסיכונים?

סוכרת הריון הפכה בשנים האחרונות לאחד מהסיבוכים הנפוצים ביותר במהלך תקופת ההיריון של האישה. לעיתים המחלה מתגלה טרם הכניסה להריון אך לרוב היא מאובחנת במהלכו. על פי רוב, סוג זה של סוכרת ניתן לאיזון על ידי שינוי תזונתי בלבד אך לעיתים יש צורך לערב טיפול תרופתי על מנת לאזן את רמות הסוכר. במאמר זה נפרט מדוע זה קורה, כיצד מאבחנים את המחלה ומהם הסיכונים הכרוכים בה.

התהליכים הגופניים שמובילים לסוכרת הריון

אצל נשים רבות מתפתחת סוכרת הריון כתוצאה מכך שהלבלב אינו מייצר די אינסולין כדי לשמור על רמת סוכר תקינה בגוף. בדרך כלל אישה שהתגלתה אצלה סוכרת מסוג זה צריכה להקפיד על רמות סוכר סדירות ולהיות מטופלת במרפאות להריון בסיכון גבוה. כך למשל, חשוב שפונדקאית בישראל תהיה במעקב תמידי במהלך התקופה הזאת שכן גם היא וגם הזוג שיקבל את התינוק רוצים שהוא ייוולד בריא ושלם וכי בריאותה של הפונדקאית תישמר.

הסיבות לסוכרת הריון

  1. גיל – מחקרים מצאו כי נשים מעל גיל 25 נמצאות בסיכון גבוה לפתח סוכרת הריון. קריטריון זה הוא משמעותי במיוחד לאישה המשמשת כאם פונדקאית בישראל. לכן, מומלץ לזוג שמתחיל בתהליכי פונדקאות לבחור פונדקאית שהגיל שלה נמוך מ- 25 או לחילופין להקפיד על בקרה הדוקה אחר מצבה הרפואי של אם פונדקאית שהגיל שלה הוא מעל 25.
  2. סוכרת הריון בהריונות קודמים – הסיכוי לפתח סוכרת הריון במהלך ההיריון הוא גבוה יותר אצל נשים אשר התגלתה אצלן המחלה בעבר.
  3. היסטוריה רפואית – הסיכויים לפתח סוכרת הריון אצל הרה שיש לה טרום סוכרת או סוכרת בדרגה 2 הם גבוהים יותר. כך הסיכויים עולים גם כאשר אחד מבני המשפחה שלה חולה בסוכרת. בעת כניסה להליך מול אם פונדקאית בישראל, חשוב לוודא כי אין לה היסטוריה רפואית הכוללת את מחלת הסוכרת בדרגותיה השונות.

אבחון המחלה

הבדיקה בישראל נערכת בשני שלבים:

  1. בדיקת סקר בשבועות 24-28 של ההיריון – הבדיקה מתבצעת ללא צום כאשר במהלכה מתבקשת האישה לשתות תמיסה המכילה סוכר. רמת הסוכר בדם תימדד לאחר כשעה על ידי דגימת דם ורידי. במידה ויש חשד לסוכרת הריון ההרה תשלח לשלב השני.
  2. בדיקת העמסת 100 גרם סוכר – בדיקה זאת תערך בבוקר לאחר צום של 8 שעות. תחילה מודדים את הסוכר לפני השתייה ולאחר מכן בטווחים של שעה כשלוש פעמים.

סיכונים וסיבוכים אפשריים

  1. משקל יתר – עובר אצל אישה עם סוכרת הריון יכול להגיע למשקל של מעל 4 קילו. כתוצאה מכך זה עלול לגרום לסיבוכים בתהליך הלידה, שיעור ניתוחים קיסריים גבוה ורעלת הריון.
  2. השמנה מאוחרת
  3. היפוגליקמיה – ערכי גלוקוז נמוכים לגיל התינוק כתוצאה מרמות אינסולין גבוהות בדמו.

הליך פונדקאות מול אם פונדקאית בישראל הוא מורכב ורגיש דיו – מומלץ לעקוב אחר נושא זה בכדי לשמור על בריאות האם והוולד.