הורות משותפת

בשנים האחרונות חל שינוי משמעותי בקבלה החברתית של תאים משפחתיים מסוגים שונים. בעבר המודל המקובל הכמעט יחיד היה הורים הטרוסקסואליים וילדיהם; היום הקשת רחבה בהרבה. אחד המודלים שהתפתחו במרוצת השנים הוא משפחה באמצעות הורות משותפת – כאשר שיתוף הפעולה בין ההורים הוא לעניין ההורות ולא לעניין הזוגיות. כלומר ההורות המשותפת אינה מבוססת על זוגיות בין ההורים, אלא על רצון משותף להביא ילד לעולם ולגדל אותו.

הסיבות המרכזיות להיווצרות הורות משותפת

מאיפה נולד רעיון ההורות המשותפת? ובכן, נושא זה תלוי במספר גורמים שחוו שינוי במהלך השנים. קודם כל, חיזוק מעמד האישה, שמאפשר לה כיום לפרנס את עצמה, לפעול בחופשיות במרחב הציבורי וכן להביא ילד לעולם לבדה. שנית, הכרה בזוגות חד מיניים – מה שהיה אסור על פי חוק בישראל עד לשנות ה-70, כיום מקובל, ובשנים האחרונות מעמד זוגות חד מיניים הולך ומתחזק. שינוי נוסף, הוא התפתחות הרפואה, המאפשרת הפריה חוץ גופית. יחד עם זאת במקרים רבים שני הצדדים מרגישים כי נכון יותר מבחינתם לתת לילדם אב ואם, גם אם אינם מקיימים יחסים זוגיים, והסיבות לכך יכולות להיות רבות: חלוקת נטל הכלכלי עם הורה נוסף, אחריות של אדם נוסף לחייו של הילד, חלוקת זמנו של הילד בין הוריו יאפשר לכל אחד מהם להתפרנס ביתר חופשיות, ועוד.

מה זה הורות משותפת?

הורות משותפת היא הורות מתוך הסכם ולא מתוך נישואים, כלומר, שני צדדים שמחליטים להביא ילד לעולם ביחד ולשאת באחריות המשותפת לגידולו. בדומה לשינוי שחל במבנה המשפחה הגרעינית, כך גם בהורות משותפת ניתן למצוא סוגים שונים של משפחות. בשורה התחתונה, מדובר בשני אנשים, העורכים ביניהם חוזה לקבלת החלטות בנוגע לילד, בנוגע לאופן גידולו. בהסכם מחליטים על אופן הבאת הילד לעולם, הסדרי הראייה, הליכי קבלת החלטות, מימון הילד ועוד.

מהן האפשרויות להבאת הילד לעולם?

התפתחות הרפואה הרחיבה את קשת האפשרויות העומדות בפני אלו המבקשים להביא לעולם ילד ולגדלו בהורות משותפת. הם יכולים לקיים יחסי מין בהסכמה הדדית לצורך כניסה להריון, הם יכולים לעבור הזרעה והם יכולים גם לעבור הפרייה חוץ גופית, במקרים בהם הם נתקלים בקושי להיכנס להריון. ישראל אינה מתירה לגבר ולאישה המעוניינים בהורות משותפת להביא ילד לעולם באמצעות פונדקאית.

מה נכלל בחוזה הורות משותפת

בחוזה הורות משותפת חשוב לכלול נושאים רבים, הן מהותיים והן כאלו שבשלבים מוקדמים יראו כשוליים, אך עלולים להוביל למחלוקת בהמשך. בין הנושאים יפורטו הזכויות והחובות באשר לשם הילד, אילו בדיקות יבוצעו במהלך ההיריון, מי יישא בעלויות לבדיקות אלה, נושא המגורים, מזונות, הסדרי ראייה, מקרים של מחלה והחלטות רפואיות ועוד. בכל מקרה, מומלץ לקבל יעוץ משפטי לצורך עריכת הסכם הורות משותפת.

צרו קשר

סיגל גיסין: 054-4848477

תמר רובינשטיין: 052-8885870