האם קיימת השפעה גנטית של פונדקאית על העובר שבבטנה?

כבר שנים שהליך הפונדקאות הפך להליך שמציע פתרון עבור זוגות רבים שאינם מסוגלים להכנס להריון להביא ילדים בכוחות עצמם. בין אם מדובר בבעיה בריאותית שמונעת מהאם להיכנס להריון או בעיה בריאותית שעלולה לשים את האם בסיכון בזמן ההריון – ההליך הפונדקאות מציע פתרון עבור כל אלו על ידי שימוש בשירותיה של אם פונדקאית שנושאת העובר עבור ההורים ובסוף התהליך, זוכים ההורים לילד ביולגי משלהם.

אבל אחת השאלות שעולות שוב ושוב בנוגע לשאלת הפונדקאות הוא נושא הקשר הגנטי בין האם הפונדקאית והעובר שבבטנה והאם יכולה האם הפונדקאית להשפיע על העובר באופן גנטי? על השאלה הזו, ננסה לענות במאמר הבא.

מהו ההליך שמתבצע בעצם בפונדקאות?

על מנת לענות על שאלת ההשפעה הגנטית של האם הפונדקאית על הילד, אנחנו צריכים קודם כל להבין מהו התהליך שעוברת האם הפונדקאית כאשר היא נכנסת להריון וכמו כל הנושאים שנוגעים לפונדקאות – גם כאן לא מדובר בהליך שגרתי, אלא בהפריה חוץ גופית. במילים האחרות, המעבדה מפרה ביצית של האם המיועדת בזרע של האב המיועד ולאחר מכן, הרופא מפרה את האם הפונדקאית עם הפריה זו.  במידה והאם הפונדקאית הצליחה להיקלט, ישנו הריון – כך אפשר להבין כבר מהתהליך ההפריה עצמו שלאם הפונדקאית אין שום קשר גנטי בינה לבין העובר שבבטנה, שכן הוא “תוצר” של שני ההורים המיועדים ובסוף ההריון, ההורים המיועדים מקבלים ילד שביולוגית – שייך אליהם.

תרומת ביצית ומחקרים נוספים

לעתים, האם המיועדת אינה מייצרת ביציות שניתן להפרות ובמקרה כזה נוטים להשתמש בתרומת ביצית. אבל תרומת הביצית איננה נלקחת (מסיבות ברורות) מהאם הפונדקאית, ובמרבית המקרים מדובר בתרומה אנונימית. כך שגם במקרה כזה, נפסלת האפשרות שישנה השפעה גנטית כלשהי בין הפונדקאית לעובר.

כיום, ישנם מחקרים שטוענים שהזמן שמבלה העובר בבטנה של האם הפונדקאית כן משפיע עליו מהבחינה הגנטית בגלל מלוקולות שונות שמפורשות ברחם ועלולת להשפיע על האינופרמציה הגנטית של העובר. אבל חשוב לציין שלכל מחקר שכזה ישנו מחקר נגדי שפוסל את האפשרויות האלו והדבר איננו מקבל תמיכה רחבה בקהילה המדעית שפוסלת את הנושא על הסף.

לסיכום, במידה ועלו בכם חששות שונים לפני הפניה להליך הפונדקאות לגבי השפעה גנטית כלשהי שיכולה לעבור מהאם הפונדקאית לילד שלכם, אנחנו ממליצים לכם להסיר דאגה מליבכם. בסופו של יום, הילד שיוולד לכם כתוצאה מהליך הפונדקאות יהיה אך ורק – שלכם.