פונדקאות בישראל או בחו”ל?

עבור זוגות שאינם מצליחים להתחיל את תהליך ההיריון ביחד, עומדת כיום האפשרות להיכנס אל תהליך הפונדקאות. זוגות שאינם יכולים להביא ילד לעולם, לאחר שניסו במשך תקופה ארוכה ובעזרת הכוונה מקצועית הגיעו להבנה שזו לא תהייה אופציה עבורם, פונים לתהליך הפונדקאות על מנת לממש את הרצון שלהם להיות הורים, למרות המגבלה ממנה הם סובלים. פונדקאות היא למעשה הדרך היחידה של הורים שאינם יכולים להיכנס להיריון באופן טבעי להביא ילד לעולם, שיהיה בעל קשר ביולוגי אל אחד מבני הזוג לפחות, או אפילו שניהם.

חוק הפונדקאות בישראל

בישראל ישנו חוק מוגדר לנושא הפונדקאות, כאשר זוגות שאינם מאותו המין שמוכרים בחוק כזוג נשוי או ידוע בציבור, יכולים להיכנס לתהליך הפונדקאות. על זוגות המעוניינים לפנות לתהליך זה בישראל, למצוא אישה שתסכים לקחת על עצמה את תפקיד האם הפונדקאית בישראל, כאשר לכך מתווספות חובות רבות החלות על שני הצדדים שחייבים לעבור וועדה מטעם משרד הבריאות, שתאשר לצדדים המעורבים להיכנס אל תהליך הפונדקאות.
החוק בארץ מציב מגבלות מסוימות על זוג ההורים המיועד ועל האם הפונדקאית בישראל שצפויה לשאת את ההיריון. מבחינת גילאים, גברים עד גיל 52 ונשים עד גיל 50, הם אלו שזכאים לבקש להשתתף בתהליך הפונדקאות. מספיק שאחד מבני הזוג אינו עומד במגבלה זו ולא תוכלו לקבל את האישור מוועדת משרד הבריאות.

האם כדאי לעבור את תהליך הפונדקאות בישראל?

מבחינת היצע האימהות הפונדקאיות שזמינות לביצוע התהליך עם הזוג שמבקש לעשות כך, מדובר בחסרון כאשר מתייחסים לישראל. בישראל ישנו מאגר די קטן של אימהות פונדקאיות, לעומת מדינות אחרות שבהן ישנו אישור לקיים את התהליך. מכיוון שהמצב הסוציו-אקונומי בישראל נחשב לגבוה באופן יחסי, אין הרבה נשים שפונות לתחום הפונדקאות על מנת לשמש בתור אם פונדקאית בישראל. ההשלכות של עובדות אלה למעשה מתורגמות בשטח בכך שתהליך הפונדקאות בישראל נוטה להתמשך, עקב ההמתנה הארוכה. במידה ועולה הצורך לבחור באם פונדקאית חדשה, לאחר שכבר הייתה לכם מישהי שעמדתם להיכנס עמה לתהליך, ההמתנה תתארך אפילו מעבר לכך.
מבחינת עלות התהליך, בישראל העלות גבוהה יותר לעומת מדינות אחרות המתירות לזוגות להיכנס לתהליך הפונדקאות. ההבדל העיקרי נובע בכל מה שקשור לתשלום שהזוג מחויב לשלם לאם הפונדקאית בישראל, שסכומו הוא 165 אלף שקלים. לצד התשלום הזה, ישנן הוצאות נוספות שיכולות להוביל לכך שעלות התהליך במצטבר תגיע לסכום של עד 250 אלף שקלים.

למרות כל זאת, לפונדקאות בישראל ישנם גם יתרונות מסוימים. הבולט שבהם הוא העובדה שלאורך כל התהליך, תוכלו להיות בקשר מתמיד עם האם הפונדקאית בישראל, החל משלב ההפריה ועד לשלב הלידה. לצד זאת, תיחסכנה מכם גם לא מעט טיסות לחו”ל, מה שחוסך הרבה זמן וכסף. מבחינת כל הבדיקות הכרוכות בתהליך הפונדקאות, לאורך כל התהליך אתם והאם הפונדקאית תהיו כפופים למערכת הבריאות הישראלית. מדובר ביתרון כיוון שהרמה בארץ גבוהה מהבחינה הזאת, בנוסף לכך שאת כל הייעוץ והמידע הרפואי שתצטרכו לקבל, תקבלו בעברית וללא סיבוכים.
לסיכום, למרות שמדובר בתהליך ארוך ולא פשוט, העובדה שגם הזוג המיועד וגם האם הפונדקאית בישראל צריכים לעבור וועדה מקיפה כל כך, תבטיח לכם שהאם הפונדקאית שבחרתם לעבור עמה את התהליך, אכן כשירה מכל היבט אפשרי. הוועדה דואגת לבדוק את התאימות הרפואית, הפסיכולוגית והסוציאלית של כל צד, טרם ניתן אישור להתחיל את התהליך. זה אומנם עלול להעיק מעט, אך זה מהווה גם יתרון שבסופו של דבר ייתן לבני הזוג קצת נחת בתוך כל הבלגן הזה.

פונדקאות בחו”ל

עבור ישראלים המבקשים לבצע את תהליך הפונדקאות מעבר לגבולות ישראל, ישנן כמה אופציות מועדפות. הפופולריות ביותר כיום הן מדינות מזרח אירופה כגון גיאורגיה ואוקראינה. לצד זאת, גם ארצות הברית וקנדה הן אופציות טובות. בעבר ישראלים יכלו לפנות להשתתפות בתהליך גם במדינות כמו הודו, תאילנד או נפאל, אך לאחרונה מדינות אלו החליטו לאפשר את תהליך הפונדקאות רק לאזרחי המדינות עצמן.
האם לישראלים כדאי לעבור את תהליך הפונדקאות בחו”ל?

כאשר אתם בוחרים להיכנס לתהליך הפונדקאות עם אם פונדקאית שאינה תושבת ישראל, תאלצו להשלים עם העובדה שעומד בינכם מרחק גדול. זה צפוי להקשות עליכם, כיוון שבמדינה בה צפויה ללדת האם הפונדקאית, תצטרכו לעבור לא מעט חלקים מהתהליך שיכללו את ההפריה החוץ גופית, בדיקות ההיריון וגם את הלידה עצמה לבסוף.
עבור זוגות שחשוב להם נושא הדת, מדובר בחסרון בתהליך הפונדקאות בחו”ל, במקרה שהאם הפונדקאית אינה יהודייה. בישראל חוק הפונדקאות מחייב שבני הזוג המיועד והאם הפונדקאית יהיו בני אותה הדת, אך בחו”ל הנושא אינו מחייב ולכן אינו מתאים לכולם. בנוסף, במדינות גאורגיה ואוקראינה, החוק אינו מאפשר לזוגות חד מיניים או הורים יחידניים להיכנס אל התהליך, בדומה לישראל. ההבדל בנושא זה, נעוץ בעובדה שהתהליך פתוח גם לזוגות שביניהם הסכם ממון או הסכם חיים משותפים ולא עבור זוגות נשואים בלבד.