אם פונדקאית נשואה – יחסו של החוק ויתרונות

האם גם אישה נשואה יכולה לשמש כאם פונדקאית? במאמר הבא, ננסה לענות על שאלה זו הן מבחינת חוק הפונדקאות והן מבחינה הלכתית.

הקריטריונים השונים לאם פונדקאית, כוללים למשל את היותה בגילאי 22-37 וכן שערה לפחות לידה אחת תקינה ולא יותר מ-3 לידות. אחד הנושאים שפחות ברורים בעיני החוק וההלכה הוא מצבה המשפחתי של הפונדקאית. האם גם אישה נשואה יכולה לשמש כאם פונדקאית? במאמר הבא, ננסה לעשות קצת סדר בבלגן ולבדוק את הנושא הן מבחינה חוקית והן מבחינה הלכתית.

אם פונדקאית נשואה – מה אומרת ההלכה

מבחינת ההלכה מדובר בנושא מורכב. החשש העיקרי של הרבנים השונים בנושא, הוא עצם הלידה של ילד נוסף מחוץ לנישואים או במילים אחרות – ממזר, עם כל המשתמע מכך מבחינה הלכתית. כיום, הראייה ההלכתית בנושא מתחילה להשתנות אצל כמה מהרבנים המובילים ביותר בדורם, ופונדקאית נשואה נתפסת כיום בהלכה כאישה שלמעשה עוזרת לזוג ההורים המיועדים לממש את מצוות פרו ורבו – אחת המצוות החשובות ביותר בהלכה. שאלת הממזרות אינה על הפרק היות ובהליך הפונדקאות ההיריון מושג באמצעים רפואיים ולא ביחסי אישות.

אם פונדקאית נשואה – מה אומר החוק

חוק הפונדקאות נחקק בשנת 1996. בחוק נקבע כי אישה נשואה לא תהיה פונדקאית אולם בחוק נשאר פתח לוועדת האישורים של משרד הבריאות לאשר פונדקאית נשואה במקרים מיוחדים. עם השנים יותר רבנים אישרו לנשים נשואות להיות פונדקאיות, ובהתאמה לכך גם וועדת האישורים הקלה בעניין זה, בין היתר בגלל הקושי הרב למצוא מספיק נשים פנויות (רווקות או גרושות) העומדת בכל הקריטריונים לפונדקאות.

לפונדקאית נשואה מערך תמיכה המקל על ההליך במרבית ההיבטים. כאשר אישה נשואה בוחרת להיות פונדקאית הדבר נעשה בהחלטה משותפת שלה ושל בעלה, הנדרש להיות שותף בכל השלבים המקדמיים של הליך הפונדקאות, ועד לאישורה של הפונדקאית על ידי ועדת האישורים של משרד הבריאות. הפונדקאית הנשואה זוכה לתמיכתו של בעלה לכל אורך הליך הפונדקאות, והוא דואג לה, ומסייע לה. מבחינת ההורים המיועדים, חשוב להם לדעת כי הפונדקאית מקבלת תמיכה ועזרה מבעלה. היום נשים נשואות רבות בוחרות להיות פונדקאיות.

שוקלת להיות אם פונדקאית? רוצה לבחון את התאמתך להליך פונדקאות?

צרי קשר עם “חיים חדשים” עוד היום לקבלת פרטים נוספים.

ישנם גם יתרונות באם פונדקאית נשואה

ישנם כמה יתרונות בולטים כאשר בוחרים להשתמש באם פונדקאית נשואה, גם להורים וגם לאם הפונדקאית. לדוגמה, העובדה שסביר להניח שהאם הפונדקאית מקבלת תמיכה נוספת בביתה וישנו אדם נוסף באזור שיכול להיות אתה, לטפל בה ולדאוג לאינטרסים שלה. מבחינת ההורים, אותו היתרון משפיע גם עליהם, בידיעה שהאם הפונדקאית אינה לבדה ויש מי שיכול לספק לה מענה במקרי חירום או באמצע הלילה, למשל.

חושבת שאת מתאימה להיות אם פונדקאית? צרי קשר עם “חיים חדשים” עוד היום לקבלת פרטים נוספים.