אם פונדקאית? כך תכיני את עצמך להיריון ותפחיתי את חששותייך

כל אישה חווה חששות לקראת הריון ולידה. על אחת כמה וכמה שהדברים נכונים כאשר מדובר בפונדקאית. כשאישה מחליטה להיות אם פונדקאית קרוב לוודאי שיש לה חששות רבים לגבי התהליך המורכב הזה ואנחנו כאן כדי להפיג אותם ולהקל עליה כמה שאפשר.
אז איך מתכוננים לנשיאת העובר וללידתו? אישה שאושרה לשמש כאם פונדקאית עברה כבר הריונות ולידות, כך שהתחושות והרגשות מוכרים לה. יחד עם זאת הריון פונדקאות ולידת פונדקאות שונים לחלוטין במספר רב מאוד של היבטים אך בעיקר בכך שבסופו של התהליך הילד שתלד יימסר להוריו, וזה משנה לגמרי את סדר הדברים.

כל אישה חווה חששות לקראת הריון ולידה. על אחת כמה וכמה שהדברים נכונים כאשר מדובר בפונדקאית. אנחנו כאן כדי להקל עליך ככל שניתן.

איך מתכוננים לנשיאת העובר וללידתו? אישה שאושרה לשמש כאם פונדקאית עברה כבר הריונות ולידות, כך שהתחושות והרגשות מוכרים לה. יחד עם זאת הריון פונדקאות ולידת פונדקאות שונים לחלוטין במספר רב מאוד של היבטים אך בעיקר בכך שבסופו של התהליך הילד שתלד יימסר להוריו, וזה משנה לגמרי את סדר הדברים.

אז איך תתכונני מבחינה רגשית?

כדי להקל על התהליך הרגשי, כדאי לאם פונדקאית לקבל ליווי ותמיכה רגשית לכל אורך תהליך הפונדקאות. ליווי מקצועי יקל עליה לעבור את התהליך המורכב רגשית באופן נכון יותר. יש פתיחות רבה לכל קשת הטיפולים הרגשיים והפונדקאית תבחר בטיפול המתאים עבורה.

מומלץ לקחת קורס הכנה ללידה, גם אם האם הפונדקאית כבר עברה קורס כזה בעבר, כדי לרענן את זיכרונה ולהכין את עצמה לקראת הלידה.

כדאי לפונדקאית לחשוב על ליווי של דולה בלידה עצמה. הדולה תוכל לתמוך בפונדקאית ולהקל עליה את הלידה. הפונדקאית תוכל להיות רגועה ולהתרכז בעיקר בעצמה ובלידה.

חשוב לזכור שהליך הפונדקאות מחייב שיתוף פעולה, תאום והתחשבות בין הפונדקאית להורים המיועדים ולכן חשוב כי הצדדים ישתפו זה את זה בכל בחירה והחלטה לאורך ההליך. שיתוף הפעולה וההתחשבות הוא חיוני להצלחת התהליך, והוא יקל על כולם לעבור את התהליך בצורה נעימה יותר.

מקום הלידה – האם הפונדקאית אמורה ללדת בבית חולים הסמוך לביתה. מיד עם ירידת מים או תחילת צירים עליה לעדכן את ההורים המיועדים ולהתפנות במהרה לבית החולים. ההורים המיועדים יגיעו במהרה לבית החולים ושם יפגשו את הפונדקאית. האם המיועדת תהיה נוכחת בלידה.

איך תתכונני מבחינה בריאותית?

כמו בכל הריון חשוב לשמור על בריאות האם הנושאת והעובר שברחמה ולהשגיח שלא יאונה להם כל רע. מומלץ להיבדק באופן שוטף אצל רופא הנשים בבדיקות המעקב השגרתי, להקפיד על תזונה בריאה ולשמור על אורח חיים בריא במהלך ההיריון.

גם התקופה שלאחר הלידה צריכה להילקח בחשבון ואחד הדברים החשובים ביותר הוא לנוח כיוון שהאם הנושאת עוברת תהליך מטלטל, גם מבחינה רגשית וגם מבחינה פיזית. כל הריון ולידה אינם עניין של מה בכך. הגוף עובר שינויים משמעותיים וזקוק לזמן החלמה והתאוששות.

חשוב לזכור שגם הנפש זקוקה לזמן החלמה וריפוי לאחר הליך פונדקאות. פונדקאית נכנסת לתהליך בידיעה ברורה שבסופו תמסור את הילד שילדה להוריו. זהו רגע השיא בהליך הפונדקאות, אך עדיין נכון לפנות מקום לעיבוד רגשי של התהליך. קרוב לוודאי שהפונדקאית תרגיש עצב ודכדוך, ולו רק מפני שהשינויים ההורמונאליים לאחר הלידה יגרמו לכך. לכן רצוי ומומלץ שהאם הפונדקאית תיקח לעצמה תקופת התאוששות במהלכה תנוח, תחזור לפעילות גופנית, תיעזר בתמיכה רגשית מקצועית לפי שיקול דעתה (בתקציב שההורים הפקידו לשם כך בחשבון הנאמנות עבורה), ותקבל תמיכה וליווי גם מבני משפחתה ומחבריה.

לסיכום, להיות אם פונדקאית זהו תהליך מורכב הדורש כוחות נפשיים רבים גם מההורים המיועדים ובעיקר מהאם הנושאת את העובר ברחמה. הפונדקאית עומדת לעבור תקופה קשה אך עם זאת מדהימה ומלמדת וההכנה לכך מאוד חשובה. למרות כל הכאבים והרגשות המשונים בסופו של דבר הפונדקאית יודעת שהיא עושה מעשה מדהים ומשנה חיים. מומלץ לקחת נשימה עמוקה ולהתכונן לתקופה המאתגרת הזאת שתשנה את החיים גם שלה וגם של ההורים המאושרים!