אם יחידנית והליך הפונדקאות

מדינת ישראל מעודדת ילודה ברמה גבוהה ואף עוזרת לנשים לא נשואות להביא ילדים לעולם. אך כשמדובר בפונדקאות, הדברים הם קצת אחרת – רק זוגות הטרוסקסואליים רשאים להתחיל בהליך פונדקאות בישראל. התקנות שבבסיס חוק הפונדקאות בישראל, מפלות נשים חד הוריות, ומניחות שאין ביכולתן להיכנס להליך הפונדקאות ללא בן זוג. לנשים אלה אין כל ברירה אלא לפנות למדינות אחרות בהן החוק הוא גמיש יותר. במאמר זה נסביר על הקושי שיש לנשים חד הוריות להיכנס להליך הפונדקאות בישראל.

ילד זה ילד

בשנים האחרונות, הסביבה מתייחסת בפתיחות מלאה לנשים שבוחרות להביא ילד ללא בן זוג. בנוסף, משפחות חד הוריות זכאיות למגוון הטבות מטעם המדינה במטרה להקל על חייהן ולאפשר תנאים אופטימליים לגידול הילדים ולחינוכם. אך האם זה נכון להרחיב את סל התנאים גם לאלה שבחרו להביא ילד לעולם באופן עצמאי וללא בן זוג מוכר?

אחד מהדברים החשובים ביותר שעל המדינה לדאוג להם הוא בניית מנגנון סיוע לנשים חד הוריות – הרי החשוב מכל הוא מצב הילדים. בשנים האחרונות נראה כי ישנה עלייה במספר הנשים ההפוכות לאימהות יחידניות באמצעות תרומת זרע.

מי יסייע לפונדקאיות היחידניות?

במדינת ישראל ישנו פרדוקס- מצד אחד המדינה מעודדת ילודה ואף מסייעת במשאבים כלכליים ורגשיים כשצריך ונראה כי המסלול לתרומת זרע הוא פשוט וקל מאוד כל עוד האישה פורייה, אך אישה שלא יכולה לשאת הריון בשל בעיה רפואית תאלץ לעבור תהליך מורכב יותר הכרוך בשילוב של תרומת זרע ופונדקאות. תהליך זה אינו מאושר בישראל שכן המדינה אינה מאשרת לנשים חד הוריות ו/או לזוגות הומוסקסואליים לעבור אותו.

לכן, זוגות רבים מרגישים נבגדים על ידי המדינה שאמורה לסייע להם ובוחרים להתחיל את התהליך במדינה אחרת בה החוקים פחות נוקשים. עם זאת, חברי כנסת רבים מנסים שנים רבות להשוות את הזכויות של נשים וגברים חד הוריים לזכויותיהם של זוגות הטרוסקסואליים על מנת לפתוח גם בפניהם את הליך הפונדקאות בישראל.

נשים חד הוריות רבות טוענות כי הליך הפונדקאות בישראל הוא מפלה ואף שגוי. הן מרגישות כי המדינה מאשימה את מצבן בהיותן רווקות וכתוצאה מכך היא לא מאפשרת כניסה להליך פונדקאות בישראל. זאת ועוד, לנשים חד הוריות לא תמיד יש את האמצעים הכלכליים שיאפשרו להן לבצע הליך פונדקאות בחו”ל. הרי לא רק שהן נאלצות לשרוד באופן יומיומי עם משכורת אחת למחייה, הן גם צריכות לחסוך לא מעט כסף על מנת לשלם על הליך הפונדקאות בחו”ל.

ייעוץ מקצועי שיכול לשנות את התמונה

נשים רווקות ו/או חד הוריות המעוניינות להתחיל בהליך פונדקאות במדינה אחרת יכולות לקבל ייעוץ משפטי מ”חיים חדשים” לפני החתימה על חוזה הפונדקאות.