איך להתמודד עם עקרות?

אם תשאלו זוגות שהביאו לעולם ילד באמצעות פונדקאית, סביר להניח שתשמעו סיפור דומה. זה התחיל מהחלטה להביא ילד לעולם. הם הפסיקו להשתמש באמצעי מניעה וניסו להיכנס להיריון במשך מספר חודשים. משהדבר לא עלה בידם, הם החלו לדאוג. עם הזמן הדאגה החמירה והפכה  ללחץ, חשש וחוסר וודאות. הם פנו לרופא פריון ועשו בדיקות בתחום הפוריות. בנקודה הזאת ישנם זוגות שכבר ממש נכנסו לדיכאון וחרדה, כתוצאה מרכבת ההרים הרגשית שהם נמצאים בה.

זה לא פשוט לראות את כולם מסביב חווים היריון תקין ונמצאים כבר בבית עם תינוק, אחד או יותר, בשעה שאתם עדיין מנסים להבין מדוע אצלכם זה לא קורה. חשוב לציין שתסמיני דיכאון הם דבר טבעי ושכיח כאשר נמצאים בטיפולי פוריות. הרצון להביא ילד לעולם הוא הדבר הטבעי ביותר, וכאשר לא מצליחים זה בהחלט עשוי לערער את בני הזוג.

איך תתמודדו עם הסערה הרגשית?

ישנם הבדלים בתגובה של גברים ונשים לבעיות פוריות. מדובר כאן בתופעה שתשפיע משמעותית כמעט על כל תחומי החיים, החל מחיי המין, היחסים הזוגיים, המצב הרפואי, הקריירה, הפאן הכלכלי, ואפילו על מערכות היחסים של בני הזוג עם המשפחה וחבריהם הקרובים. חשוב לזכור שלצד הטיפול בבעיה הרפואית יש לתת מקום ולטפל גם בהיבטים הרגשיים של בני הזוג. אם אתם חווים קושי רגשי, זכרו כי אינכם לבד; זהו דבר שכיח. אל תזניחו את הטיפול הריגשי על מנת שמצבכם לא יחמיר ויתדרדר. ללא טיפול רגשי, עשויות להתעורר בעיות אכילה או שינה, עצבנות ונטייה לבכי. חשוב להבין שהעצב פוגם באיכות החיים ועשוי להפחית את סיכויים להרות, גם במקרה של הפריה חוץ גופית.

לצד טיפולי הפריון והתמיכה הרגשית, זכרו כי קיימת אפשרות להיעזר באם פונדקאית על מנת להביא ילד לעולם. תתייעצו עם רופא הפריון שלכם על האפשרות.

טיפולים בדיכאון

עבור מקרים שגרתיים של דיכאון, לרוב הטיפול הנפוץ ביותר הוא תרופות נוגדות דיכאון. עבור מקרים של בעיות פוריות, רופאי פוריות ופסיכולוגים סבורים שעל אישה בטיפול פוריות להימנע מנטילת תרופות כאלה, העשויות להציב את ההיריון בסיכון גבוה. הרופאים מסיקים שנשים המנסות להרות, שסובלות במקביל מתסמיני דיכאון ופונות לקבל עזרה וטיפול, צריכות לפנות לערוצים אחרים לא תרופתיים.

מומלץ לאנשים הסובלים מהתופעה לפנות לטיפולים פסיכותרפיים, עם דגש מיוחד על טיפול קוגניטיבי התנהגותי. הטיפול מסייע בלמידת דפוסי חשיבה אלטרנטיביים ולא אוטומטיים, על מנת לא לחשוב מחשבות שליליות כתוצאה מחוסר היכולת להיכנס להיריון..

צרו קשר

סיגל גיסין: 054-4848477

תמר רובינשטיין: 052-8885870